Overblog
Editer l'article Suivre ce blog Administration + Créer mon blog
J.-H. Rosny

[Turquie] J.-H. Rosny aîné - Uzay Seyyahları (Fihrist Kitap - 2021)

30 Septembre 2021, 17:43pm

Publié par Fabrice Mundzik

Depuis début 2021, l'éditeur turc Fihrist Kitap a publié plusieurs ouvrages de J.-H. Rosny aîné, dont Uzay Seyyahları.

Publiée le 15 septembre 2021, cette traduction de Les Navigateurs de l’infini est de Utku Haspulat.

Au format 13 x 19,5 cm, cet ouvrage est composé de 156 pages.

Voici la présentation de l'éditeur :

Kimilerine göre Rosny aîné’den önce “gerçek” bilimkurgu yoktur. Tarihsel anlamda yerini Jules Verne’den sonra, H. G. Wells’ten önce olarak konumlandırabileceğimiz Rosny aîné’nin eserleri “bilimsel” kurgunun temellerini attığı için büyük önem taşımaktadır.

Rosny aîné literatüründe Türkçeye kazandırdığımız üçüncü kitap olan “Uzay Seyyahları” eleştirmenler tarafından yazarın baş yapıtları arasında her zaman ilk sıralarda bulunmaktadır. Hatta Rosny aîné üçlüsü olarak belirtilen kitaplar, tarihsel sırasıyla “Xipehuz”, “Doğanın Ölümü” ve “Uzay Seyyahları” olarak seçkilerde yer almaktadır.

Bunun yanında 83 yıllık yaşamında Rosny aîné (1856 - 1940) birçok bilimsel ve teknolojik yeniliği doğrudan tecrübe etmiş ve bu değişiklikler neticesinde yeni ürünler vermiştir. İşte “Uzay Seyyahları” bu minvalde düşünülebilir; yazarın “dünyadışı mekânlarda gezen seyyahlar” tadında bilimkurgu örneği olarak kendi literatüründe bir ilktir.

“Astronot” kelimesinin isim babası olarak bilinen ve bilim dünyasıyla daima içli dışlı olan Rosny aîné, uzay hakkındaki güncel düşüncelerden beslendiği gibi bilim insanlarına çokça ilham olduğu da bilinmektedir. Böyle bir bilimkurgu dehasının 1925 yılında yayımlanmış, belki de başyapıtı olarak adlandırılan “Les Navigateurs de l'infini” adlı eserini titiz bir işçilik sonucu Türkçeye kazandırmaktan “infinite” bir mutluluk duyuyoruz. İyi okumalar dileriz.

Vous pouvez commander Uzay Seyyahları en cliquant ici.

Une vidéo de présentation est disponible sur Youtube :

[Turquie] J.-H. Rosny aîné - Uzay Seyyahları (Fihrist Kitap - 2021)

[Turquie] J.-H. Rosny aîné - Uzay Seyyahları (Fihrist Kitap - 2021)

[Turquie] J.-H. Rosny aîné - Uzay Seyyahları (Fihrist Kitap - 2021)

Commenter cet article